Stráž prírody Národného parku Veľká Fatra



Čo je to Stráž prírody, aké má práva, povinnosti

Stráž prírody

Povinnosti stráže prírody

Práva stráže prírody

Z činnosti stráže prírody

Medzi povinnosti členov stráže prírody, patrí 6x do roka podať správu a oznamovať nedostatky a udalosti zistené pri plnení dozornej a kontrolnej činnosti na území Národného parku, ochranného pásma ako aj o Národné prírodné rezervácie (NPR) a Prírodnú rezerváciu (PR) mimo parku. Správa národného parku koordinuje činnosť 30 členov stráže prírody v troch okresoch Martin, Turčianske Teplice a Ružomberok. Pre uľahčenie systému práce aktívni strážcovia dostali nové vydanie „Rukoväť stráže prírody“, kde si nájdu základy ochrany prírody, povinnosti o dôležitých legislatívnych predpisov viazaných na zákon o ochrane prírody ako aj právne predpisy viazané na zákon o prírode ako aj právne predpisy z Trestného zákona, zákona o priestupkoch ako sa podávajú podnety na Obvodný úrad a na Okresnú prokuratúru.

Úlohou stráže prírody je kontrolovanie platných legislatívnych noriem na úseku ochrany prírody a krajiny, vyhlášky MŽP SR č.24/2003, ktorou sa vykonáva spomínaný zákon o ochrane prírody a krajiny. Hlavný dôraz sa kladie hlavne na monitoring stavu živej a neživej prírody, upozornenie na problémy a podieľanie sa na ich riešení, spolupráca s príslušnou odbornou organizáciou ochrany prírody parku, spolupráca so samosprávou miest a obcí, s policajným zborom a ostatnými orgánmi verejnej a štátnej správy. Počas niekoľkých rokov nikto zo strážcov sa nedostal do konfliktu zo zákonom, s návštevníkmi ani s majiteľmi pozemkov, čo značí o vysokej profesionálnej odbornosti.

Z činnosti stráže prírody v roku 2007 a 2008

V roku 2007 sme sa stretávali s porušovaním právnych predpisov, týkajúcich sa ochrany prírody a krajiny. Tieto priestupky sme riešili viacerými spôsobmi. Väčšinou sa priestupky riešili dohováraním. V priebehu roka 2007 päť členná skupina „Martin“ uskutočnila 220 dní 68 hod. x 35 dní x 8 hod.= 230 hod. 68 dní x 12 hod.= 816 hod. 117 dní x 24 hod.= 2808 hod. Riešili sme 47 priestupkov dohováraním. Uskutočnili sme tri (3) spoločné akcie pod názvom „Jastrab,“ a tri spoločné akcie s klub-om. Štyri (4) podnety išli na ObÚ ŽP Martin, 14 podnetov na samosprávu. Členovia stráže prírody mapovali výskyt modráčikov z rodu Maculinea. Monitoring dravcov, mapovanie a ochrana obojživelníkov, mapovanie skládok a pod.. Okrem spomínaných akcií sme vykonali ku „Dňu Zeme“ brigádu v Lesoparku Martin – Vrútky spolu s členmi klubu.

V roku 2008 sme mohli konštatovať zníženú aktivitu návštevníkmi Národného parku Veľká Fatra ktorí v roku 2007 najviac porušovali § 13 ods. 1, písm. a) vjazd a státie motorovými vozidlami atď. a § 14 ods.1, písm. a) vjazd a státie motorovými vozidlami atď., Necpalskej doline, Belianskej doline, Kantorskej a Sklabinskej doline. Cyklisti porušovali § 13 ods. 1, písm. b) vjazd a státie s bicyklom na pozemku atď. a § 14 ods. 1, písm. b) vjazd a státie s bicyklom na pozemku atď.. Aj, keď sa obmedzila cyklistika alebo jazda na motocykloch nemôžme byť spokojný.

Aj keď v roku 2007 sme sa hlavne zameriavali na hrebeň NP Veľká Fatra – Borišov – Králová studňa, ako aj na neznačkované chodníky, aby sa neporušoval zákon cyklisti a motocyklisti začali rešpektovať zákon o ochrane prírody a krajiny Skupina „Martin“ zameriavala sa okrem spomínaných akcií aj kontrolami kolíb, salašov a rekreačných chát. Nemôžeme byť spokojný s čistotou a poriadkom. Okolo kolíb a salašov sú samé skládky sa nachádza nelegálny odpad, či sú to konzervy, flaše (pet alebo sklenené) od plynu, papier, igelity a pod.. Okrem bicyklistov a motocyklistov je pohyb mimo turistického vyznačeného chodníka alebo náučného chodníka. Päť členná skupina „Martin“ uskutočnila 270 dní dozorno ochranných služieb, čo predstavuje 4644 hodín. Riešili sme 87 priestupkov dohováraním alebo podnetmi na Obvodný úrad životného prostredia. Uskutočnili sme tri (3) doprovodné akcie počas turistických výstupov a štyri (4) akcie „Jastrab“ a jednu (3) akciu s Políciou SR.

Podobne ako martinská skupina, pracovala aj sedem (7) členná ružomberská skupina. Táto skupina mala dobré výsledky s motorkári, tojkolkármi a štvorkolkári. Niekoľkočlenná skupina motorkárov bola zadržaná na hrebení Veľkej Fatry, ako aj nad rekreačným strediskom Malinvô Brdo. Neskôr boli odovzdaní Polícii SR. Členovia stráže prírody za rok 2007 odpracovali 151 dní, čo predstavuje 2435 hodín. Popri práci (niektorí pracujú mimo okresu Ružomberok) nájdu si čas aj na ochranu prírody a krajiny. Okrem svojich povinností, čo im určuje zákon o ochrane prírody a vyhláška 24/2003 opravujú aj poškodené orientačné tabule, zbierajú po turistoch komunálny odpad a pod..

V roku 2008 odpracovali v terénne 180 dní, čo prestavuje 2650 hodín. Zúčastňovali sa podobných akcii ako na turčianskej strane. Riešili 32 priestupkov dohováraní. Riešili niekoľko priestupkov s ObÚ ŽP v Ružomberku. Niektoré priestupky riešili spolu so starostami obcí. Zúčastňovali sa spoločných akcii s turčianskou skupinou, ako akcia „Jastrab“, mapovanie a ochrana dravcov, mapovanie šeliem a pod. Aj Ružomberčania majú dobrú spoluprácu s Políciou SR.

Spolupráca

Členovia stráže prírody spolupracujú s Políciou SR, Lesy SR, s Národným parkom Veľká Fatra, s miestnou samosprávou, Obvodným úradom životného prostredia v Martine a detašované pracovisko Turčianske Teplice, Obvodný úrad životného prostredia v Ružomberku a Múzeum A. Kmeťa v Martine.

Správa o činnosti člena stráže prírody za mesiac máj–jún2011

Podľa §77 ods.1 písm. f) zákona č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, člen stráže prírody je povinný raz za dva mesiace predkladať správy o plnení funkcie o zistených priestupkov a dodržiavanie Návštevného poriadku NP Veľká Fatra na Správu Národného parku Veľká Fatra.

Dátum

lokalita

Monitoring prírody

Riešenie porušenie zákona
.

01.05.2011
B. H.

Necpalská dolina.

Kontrola osobných vozidiel.

 Vodiči, ktorí boli prítomní pri vozidlách boli riešení dohovorom na mieste.

07.05.2011
B. H. G

Gaderská dolina.
Konský dol.

Monitoring a NPR Tlstá Selenec.

Nebolo zistené poruš. zákona.

08.05.2011
B. G. J.

Blatnická dolina
Záver doliny.

Monitoring prírody.

Nebolo zistené poruš. zákona.

14.05.2011
B. J.

Necpalská dolina

Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

Osobné mot. vozidlá boli vrátené.

21.05.2011
B. H. G.

Gaderská dolina
po Škap.

Monitoring prírody. Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

Pred Škapom ťažba dreva. Cesta zahádzaná blatom. V Dedošovej je odsúhlasená ťažba.

22.05.2011
B. J

Necpalská dolina
Po Uhliská

Monitoring prírody. Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

Vodiči boli riešení dohovorom na mieste a vrátení do obce Necpaly.

 

Dozorné služby v mesiaci jún 2011

04.06.2011
B. J. H.

Blatnická dolina
Mošovce, Rakša

Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

Nebolo zistené poruš. zákona.

05.06.2011
B. H.

Gaderská dolina
Po Veterné

Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

Nebolo zistené poruš. zákona

11.06.2011
B. G.

Necpalská dolina
Po ústieborišovskú dolinu

Monitoring prírody. Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

3 osob. mot. vozidlá s povolenkami
Klub Slov. turistov.

12.06.2011
B. H.

Gaderská dolina-
Konský dol-Selenec

Monitoring prírody. Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

Nebolo zistené poruš. zákona
V Konskom dole, upozornenie – bicyklisti.

19.06.2011
B. H.

Gaderská dolina
Veterné

Monitoring prírody. Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

.Cyklisti upozornení dohovorom.

25.06.2011
B. J. G.

Necpalská a Belianská dolina

Monitoring prírody. Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

Balcierovo-9 mot. vozidiel.
5- turisti, 2 značkári, 2 lesná stráž.

26.06.2011
B. G. J.

Blatnická dolina, NPR Rakša

Monitoring prírody. Kontrola dodržiavania návštevného poriadku NP VF.

. Nebolo zistené poruš. zákona

 

Poznámka: B. - Blahušiak, G. - Gajdoš, H. - Hoffmann, J. - Jelšovský. S. - Slezák

Činnosť členov stráže prírody z Klubu ochrancov prírody Veľkej Fatry (Martinská skupina)

Členovia stráže prírody z Klubu ochrancov prírody Veľkej Fatry (Martinská skupina) (ďalej Klub) do 15. 10.2011 v územnej pôsobnosti Národného parku Veľká Fatra vykonávali strážne služby v teréne v počte 1.689 hodín.

Ich úlohou a poslaním je monitorovanie a kontrolovať dianie v chránených územiach, sledovať sledovanie činnosti v prírode, ľudské zásahy do prírody a krajiny a ich vplyv na ňu, sledovanie a zbieranie údajov o stave prírody. Zistené poznatky, nedostatky (ako je poškodzovanie označenia národného parku, prípadne národnej prírodnej rezervácie) oznamujú odbornej organizácii Národného parku Veľká Fatra. Pri riešení priestupkov v prvom rade upozorňujeme na porušovanie zákonov a vykonávanie environmentálnu výchovu priamo v terénne. Pri opakovaných priestupkoch ukladáme blokové pokuty na mieste, prípadne zabezpečíme dôkazový materiál, ktorý predkladáme spolu s podnetmi a oznámeniami na obvodný úrad životného prostredia. Pri podozrení spáchania trestného činu spracujeme a podávame oznámenie o spáchaní trestného činu, zabezpečíme dôkazový materiál a spolupracujeme s políciou SR.

Najnáročnejšou úlohou člena stráže prírody je kontrolovanie dodržiavania zákona č. 543/2001 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ale aj ostatných predpisov ustanovujúcich podmienky pre činnosť v národnom parku a jeho ochranného pásma.

Medzi najčastejšie priestupky na území chráneného územia Veľkej Fatry patrí porušenie zákazu vjazd a státie s motorovým vozidlom, pohyb s bicyklom na turistických chodníkoch a mimo vyznačených cyklotrás, pohyb mimo turistického chodníka, nelegálny zber chránených rastlín a živočíchov, bivakovanie a táborenie a zakladanie ohňa mimo povolených ohnísk ako aj nelegálne skládky. Vyskytuje sa aj nelegálna sprievodcovská činnosť do jaskýň.

Pri svojej práci členovia stráže prírody sa stretávajú s nepochopením a negatívnymi reakciami ľudí, ktorí nerešpektujú príslušné zákony – poškodzujú a ničia prírodu. Pri ochrane prírody a krajiny nám pomáha aj OO POLÍCIE, za čo im ďakujeme.

Od uvedenia zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny do praxe uplynulo deväť (9) rokov a návštevníci hlavne vodiči motorových vozidiel (okrem vlastníkov pozemku, nájomcov a správcov), bikeri a niektorí cykloturisti a zberatelia chránených živočíchov sa tvária ako keby sa nič nestalo.

Žiaľ musíme použiť voči porušovateľom návštevného poriadku aj nepopulárne opatrenia ako je ukladanie pokút v blokovom konaní. Len do 15.10.2011 dvaja členovia stráže prírody dali pokuty vo výške 280€ za nedovolený vjazd motorovým vozidlom. Prichytili a pokutovali troch motorkárov a jedného štvorkolkára. Jedna bloková pokuta bola za nedovolené pasenie v chránenom území (roľnícke družstvo neobnovilo si žiadosť na pastvu). Na obvodný úrad životného prostredia sme dali do dvadsať podnetov za nedovolený vjazd do chráneného územia. V nemenovanej doline sme našli čerstvo u pytliačeného diviaka. Bol podaný podnet na OO Polície. Členovia stráže prírody kontrolujú aj dodržiavanie podmienok súhlasov a výnimiek vydaným krajským úradom životného prostredia a okresného úradu životného prostredia na pastvu, na táborenie, turistické akcie atď.

Národný park, národná prírodná rezervácia je určitým bohatstvom a klenotom prírody. Bežný návštevník nevie posúdiť, čo je tam také zvláštne, keď to musíme chrániť. Prírodu musíme si chrániť a zachovať pre ďalšie generácie Dôvod ochrany prírody je posudzovaný odborníkmi zaoberajúcimi sa environmentalistikou pracujúcich v rôznych odborných inštitúciách.

Medzi nami (myslím všeobecne na Slovensku) sú aj takí strážcovia prírody, čo si myslia, že preukaz a odznak je vstupenka do chráneného územia. Poznám dosť prípadov, keď strážca nechce riešiť priestupky alebo trestný čin (ukladá mu to trestný zákon, pozri si na internete niektoré články, kde sa píše o stráži prírody alebo biker - stránku ), radšej nič nevidím a mám pokoj. Aj u nás , ktorí sú pri Správe národného parku máme dosť členov stráže prírody tak povediac turistov. Žiaľ, je ich väčšina oproti slušným strážcom, ktorí si plnia svoje povinnosti majú česť a úctu k prírode ako aj k návštevníkom chráneného územia.

Miroslav Blahušiak, člen stráže prírody Správca stránky strazprirodyvf.szm.sk

Činnosť členov stráže prírody z Klubu ochrancov prírody Veľkej Fatry (Martinská skupina) za rok 2012

Členovia stráže prírody z Klubu ochrancov prírody Veľkej Fatry (Martinská skupina) (ďalej Klub) do 15. 12. 2012 v územnej pôsobnosti Národného parku Veľká Fatra vykonávali strážne služby v teréne v počte 1.771 hodín.

Ich úlohou a poslaním je monitorovanie a kontrolovať dianie v chránených územiach, sledovať sledovanie činnosti v prírode, ľudské zásahy do prírody a krajiny a ich vplyv na ňu, sledovanie a zbieranie údajov o stave prírody. Zistené poznatky, nedostatky (ako je poškodzovanie označenia národného parku, prípadne národnej prírodnej rezervácie) oznamujú odbornej organizácii Národného parku Veľká Fatra. Pri riešení priestupkov v prvom rade upozorňujeme na porušovanie zákonov a vykonávanie environmentálnu výchovu priamo v terénne. Pri opakovaných priestupkoch ukladáme blokové pokuty na mieste, prípadne zabezpečíme dôkazový materiál, ktorý predkladáme spolu s podnetmi a oznámeniami na obvodný úrad životného prostredia. Pri podozrení spáchania trestného činu spracujeme a podávame oznámenie o spáchaní trestného činu, zabezpečíme dôkazový materiál a spolupracujeme s políciou SR.

Najnáročnejšou úlohou člena stráže prírody je kontrolovanie dodržiavania zákona č. 543/2001 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, Návštevného poriadku Veľká Fatra a podmienky pre činnosť v národnom parku a jeho ochranného pásma.

Medzi najčastejšie priestupky na území chráneného územia Veľkej Fatry patrí porušenie zákazu vjazd a státie (§ 13 ods.1) s motorovým vozidlom, pohyb s bicyklom na turistických chodníkoch (smerom na Kráľovú studňu a smerom na chatu „Pod Borišovom“ po hrebeni) a mimo vyznačených cyklotrás, pohyb mimo turistického chodníka, nelegálny zber chránených rastlín a živočíchov, bivakovanie a táborenie a zakladanie ohňa mimo povolených ohnísk ako aj nelegálne skládky. Vyskytuje sa aj nelegálna sprievodcovská činnosť do jaskýň. Veľkým problémom je dolina Selenec, kde bicyklisti nechcú vidieť informačnú tabuľu „Zákaz vstupu“, ktorá je v slovenčine, v maďarčine a v nemčine. a jazdia až po NPR Padva.

Pri svojej práci členovia stráže prírody sa stretávajú s nepochopením a negatívnymi reakciami ľudí, ktorí nerešpektujú príslušné zákony – poškodzujú a ničia prírodu. Pri ochrane prírody a krajiny nám pomáha aj OO POLÍCIE, za čo im ďakujeme.

Od uvedenia zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny do praxe uplynulo deväť (10) rokov a návštevníci hlavne vodiči motorových vozidiel (okrem vlastníkov pozemku, nájomcov a správcov), bikeri a niektorí cykloturisti a zberatelia chránených živočíchov sa tvária ako keby sa žiaden zákon o ochrane prírody neexistoval musíme použiť voči porušovateľom návštevného poriadku aj nepopulárne opatrenia ako je ukladanie pokút v blokovom konaní. Len do 15.11.2012 dvaja členovia stráže prírody dali pokuty vo výške 290€ za nedovolený vjazd motorovým vozidlom. Prichytili a dvoch motorkárov a jedného štvorkolkára. Jedného pastiera sme riešili dohovorom za porušenie podmienok o pastve. Na obvodný úrad životného prostredia sme dali 18 podnetov za nedovolený vjazd do chráneného územia. Členovia stráže prírody kontrolujú aj dodržiavanie podmienok súhlasov a výnimiek vydaným krajským úradom životného prostredia a okresného úradu životného prostredia na pastvu, na táborenie, turistické akcie atď.. Žiaľ Kluby turistov porušujú často rozhodnutie vydané kÚŽP v Žiline ( od 1.1.2013 ObÚŽP Žilina). V Nacpalskej doline má Belá a Necpaly urbár za parkovisko pri vodárni. Urbárnici, ktorí sú vlastníci pozemkov nemôžu ísť ďalej do doliny lebo nemajú tam pozemky.

Národný park, národná prírodná rezervácia je určitým bohatstvom a klenotom prírody. Bežný návštevník nevie posúdiť, čo je tam také zvláštne, keď to musíme chrániť. Prírodu musíme si chrániť a zachovať pre ďalšie generácie Dôvod ochrany prírody je posudzovaný odborníkmi zaoberajúcimi sa environmentalistikou pracujúcich v rôznych odborných inštitúciách.

Medzi nami (myslím všeobecne na Slovensku) sú aj takí strážcovia prírody, čo si myslia, že preukaz a odznak je vstupenka do chráneného územia. Poznám dosť prípadov, keď strážca nechce riešiť priestupky alebo trestný čin (ukladá mu to trestný zákon, pozri si na internete niektoré články, kde sa píše o stráži prírody alebo biker - stránku ), radšej nič nevidím a mám pokoj. Aj u nás , ktorí sú pri Správe národného parku máme dosť členov stráže prírody tak povediac turistov. Žiaľ, je ich väčšina oproti slušným strážcom, ktorí si plnia svoje povinnosti majú česť a úctu k prírode ako aj k návštevníkom chráneného územia.

Miroslav Blahušiak, člen stráže prírody Správca stránky strazprirodyvf.szm.sk


Hlavné menu